Ta körkort i Umeå

Vårat mål är att ge dig en personligare och mer individanpassad utbildning genom att ibland använda extra material som passar just för dig, detta hoppas vi ska ge en positivare stämning vilket gör det roligare att ta körkort.
Du som väljer ta ditt körkort hos oss kan om du önskar få en dokumenterad plan över din utbildning samt en kostnadsberäkning på ungefär vad ditt körkort kan komma att kosta, vilket ska göra att din utbildning blir mer effektiv.
Hos oss får du hög kvalité på din utbildning, vilket syns på skolans statistik.
Hur börjar du ?
Du börjar med att ansöka om körkorstillstånd via körkortsportalen, när du fått hem körkortstillståndet kan du kontakta en trafikskola
Ska du köra privat behövs en Introduktionsutbildning som du kan gå hos oss, samt att din handledare måste ansöka om privathandledare via körkortsportalen
Körlektioner
Vi kör Seat Leon 2010 Multifule, elevernas spontana reaktion är att den är lättkörd och smidig samt lätt att manövrera.
Bilen är utrustad med alkolås som används inför varje körlektion.
Våra Körlektioner är 55 min lång för att ge bättre och effektivare lektioner (tänk på det när du jämför priser, vissa kör 40 min)
Du som handledare är välkommen att följa med i baksätet på körlektionen, allt för att hjälpa till att effektivisera eran mängdträning hemma.

I din körkortsutbildning kommer det innehålla riskfyllda moment. Under perioden 17/11-15/3 kommer eleven ges möjlighet till att få 1 lektion i mörkerkörning.
Riskutbildning 1 "Riskettan" är en teoretisk utbildning i riskfyllda beteenden, alkohol/droger och trötthet som är obligatorisk.
Denna utbildning hålls i trafikskolans teorilokaler och innehåller diskussioner och föreläsning om dessa ämnen.
Datum för dessa föreläsningar ser du på första sidan eller under fliken Riskutbildning
Riskutbildning 2 är en praktisk obligatorisk utbildning i riskfyllda moment i haltväglag, denna utbildning kan du göra som privatist eller via en trafikskola.
När du åker via våran trafikskola så vill vi att du uppnått till en viss nivå i din utbildning dvs stad/landsväg.
Utbildningen innehåller diskussioner samt praktisk övning i hur du kan undvika att tappa fästet i haltväglag.
Teori och Teoritester
Teorin läser du i ditt eget tempo, hemma eller på skolan.
Trafikskolans datorprogram är så detaljerade och pedagogiska att vi bara träffas 3 gånger och har föreläsning på ca 2 timmar.
I vårt teoripaket ingår böcker, Körkortsboken med studiehäfte och vägmärkestest samt inlogg till aSTRa’s instuderings- och testfrågor.
Vi tillhanda håller också webb-baserad teori, där du har tillgång till 700 frågor via internet och som är upplagt efter bokens indelning.
Teoritester/Datatester finns att göra på trafikskolansdatorer under trafikskolans öppettider eller via webben dygnet runt via elevcentralen mot en kostnad, alternativt att du kombinerar bägge alternativen.

Förarprovet
Innan du kan boka förarprovet måste båda riskutbildningarna vara godkända.
Från 1 september 2008 är teori och körproven sammanhållna med det menas
- Teori och uppkörning bokas vid samma tillfälle, antingen olika datum eller på samma dag
- Om något av proven inte blir godkänd har du 2 månader på dig från det 1:a giltiga provet att göra omprov
- Du börjar med teoriprovet och sedan körprovet
- Inspektören förklarar tydligt för dig hur provet går till
- Hela körprovet tar ca 45 minuter och innehåller säkerhetskontroll, körning både i tätbebyggt område och landsväg
|